У Србији и међ Србима су поделе највише и најбоље успевале, тако је од памтивека, па до дана данашњега. Онда и не чуди одакле је она крилатица: „Дај Боже да се Срби сложе!“
Баш због тих подела Срби су склони да забораве своје јунаке, а којима се свет диви и то само зато што су у одређеном временском интервалу били на „оној другој“ подељеној страни.
Управо таква судбина задесила је и Јевреја Арона Ренгела, коме се диви народ Израела и чутав свет, а у Србији је у време комунизма био забрањен само због чињенице да је ратовао са Драгољубом Дражом Михаиловићем.
Била је то 1941. година када се Арон Ренгел прикључио Драгољубу Дражи Михаиловићу и уз њега провео читав Други светски рат.
Подељена су мишљења у Србији да ли је Дража био сарадник окупатора или херој, али било како било Михаиловић је рехабилитован, а фотографија Јевреја Ренгела налази се на светом месту за све Израелце.
View this post on Instagram
Наиме, његова фотографија налази се у меморијалном музеју Јад Вашем, у Јерусалиму као пример отпора Срба према нацизму у Србији, у коме су учествовали и Јевреји (или како су их наши често називали ”Срби Мојсијеве вере”).
Фотографија је заведена под следећим текстом:
”Аарон Ренгел (Yан Стрицхитз) ас а Yугославиан солдиер оф тхе Мицхаеловитз унит.”
Није тајна да је наша војска, ратујући и у герилским условима као четници током Другог светског рата, уједињавала и окупљала све припаднике верских и националних мањина у својим редовима, о чему говоре хиљаде примера и Муслимана, Хрвата, Словенаца итд. који су се борили у њеним редовима.
View this post on Instagram
Овај Јевреј је јунак који је свој живот посветио борби против Нациста у Другом светском рату, а Срби о њему нису причали због горе наведених подела на четнике и комунисте.
Остаје велика срамота српског народа учињена према овом човеку, јер су га многи заборавили, а велика већина за њега није ни чула.
Тако сада уместо приче о хероју Арону, виси само та слика у Израелу да нас сећа на овог храброг човека који је свој живот дао за одбрану Србије – Југославије од нацизма.
Подсетимо кад је у питању Други Светски рат и српске жртве пострадале од нацизма, Међународна комисија за истину о јасеновачком систему концентрационих логора смрти за истребљење Срба, Јевреја и Рома у свом истраживачком раду детектовала је број од 700.000 српских жртава у јасеновачком систему концентрационих логора.
Ни једна српска истраживачкка комисија никада није дошла до тог броја.
У том смислу, кристално је јасно и недвосмислено да јеврејски народ чува српске жртве од заборава, на срамоту живих Срба. Паметном доста.
Пише: Дарко Злојутро