Да ли сте чули „Лоренса од Југославије“? Он је био амерички обавештајац који је током Другог светског рата „радио“ на Балкану, а твдрио је да може доћи до уједињења четника и партизана. Ово је прича о Алберту Блезијеру Сајцу.
Алберт Блезијер Сајц (енгл. Albert Blazier Seitz, 16. август 1898 – 16. јул 1962) је био амерички обавештајац, припадник Канцеларије за стратешке услуге током Другог светског рата.
Веровао да може доћи до уједињења снага генерала Михаиловића и Јосипа Броза, а како због те тврдње и свог деловања на Балкану добио је надимак „Лоренс од Југославије“ према Томасу Едварду Лоренсу („Лоренс од Арабије“), који је ујединио Арапе у борби против Турака.
ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ ДРАЖЕ МИХАИЛОВИЋА
Алберт Блезијер Сајц током Другог светског рата налазио се у штабу генерала Драгољуба Драже Михаиловића, а у својој књизи „Михаиловић- преварант или херој“ написао је о десет заповести генерала Михаиловића:
1. Увек води или надахни инспирацијом.
2. Познај свој терен као сопствени длан.
3. Обучавај своје људе, борце и сељаке, да пријаве сваки покрет и акције непријатеља.
4. Искорени своје издајнике и брбљивце.
5. Нападни само онда када задобијеш предност.
6. Брини о својим борцима да су чврсто затегнути и нахрањени.
7. Користи што је мање бораца могуће, стварај резерве код сељаштва и обучи их да се боре у специфичним акцијама.
8. Никад не дај непријатељу шансу да те нападне. Удари га јако и потом обустави напад и нестани, док је он још у шоку.
9. Реквирирај за своје потребе од непријатеља у борби или од оних који могу да ти дају. Помажи сиромашнима. То ће држати људе на твојој страни.
10. У свом циљу држи се Бога и народ ће се држати тога, јер то значи слободу, а без слободе, човек је бољи мртав.
Алберт Блезијер Сајц се школовао на чувеној Војној академији Вест Поинт. Напустио је студије и постао инжењер.
На почетку Другог светског рата се придружио америчким маринцима и унапређиван је до чина потпуковника. Потом је прешао у Канцеларију за стратешке услуге и почео да се бави питањима стања у окупираној Југославији.
У Југославију се спустио 23. септембра 1943. године, заједно са бригадиром Чарлсом Армстронгом. Они су искочили из авиона и спустили се на планину Чемерно.
Учествовао је у ослобођењу Вишеграда у октобру 1943. године. Тамо је присуствовао нападима на цивилно муслиманско становништво, које су поједини кривили зато што су усташе „клали српске сељак“, али је онда стрељан један припадник ЈВуО и са одмаздама се престало.
КАКО ЈЕ ГОВОРИО О НИКОЛИ КАЛАБИЋУ?
О Николи Калабићу, команданту Горске краљеве гарде којем је поклонио свој револвер, Сајц је рекао:
„Био је најзанимљивија личност четничког покрета. Висок, витак, снажне грађе, лепих црта лица, лако препознатљив. Имао је црну густу браду, која му је савршено пристајала и зелене очи које су просто стрељале“.
Крајем марта 1944. године је одлетео са аеродрома код Берана за савезничку базу у Барију и тамо поднео извештај о стању у Југославији.
View this post on Instagram
Након рата се посветио дипломатији и био војни аташе у дипломатским представништвима САД, док поједини извори наводе да је као припадник Централне обавештајне агенције организовао антикомунистичке герилце за устанак против Енвера Хоџе у Албанији.
Пише: Дарко Злојутро