Пензионери и пензије једна су од горућих тема у Србији, а често су и најважније питање када дођу на ред избори. Према подацима из Статистичког месечног билтена број пензионера у јануару у Србији био је 1.707.434 што је ицтини за вољу беома велико бирачко тело.
Не, ово није још један текст са сувопарном статистиком о пензионерима, већ је прича о првом пензионеру у Србији.
Наиме, српски књаз Милош Обреновић 10. октобра 1833. године донео је указ којим је Србија добила првог пензионера.
Тај пензионер звао се Илија Марковић, кнез поцерске кнежине из времена Првог српског устанка, касније један од Милошевих сабораца из Другог српског устанка.
Био је, члан Народне канцеларије, дипломата и председник Београдског суда под владавином Милоша Обреновића.
Кнез Илија Марковић, рођен је око 1762. године у селу Грушић у шабачкој нахији. Његовог стрица су за време дахијског терора убили Турци, под оптужбом убиства три њихова сународника.
Фељтон: ПРИЧА 3 – Тито је преко затвореника са Голог отока ШПИЈУНИРАО Ватикан (ФОТО)
Био је члан и Правитељствујушчег Совјета, прве власти у устаничкој Србији као саветник 1808. и 1809. године. У Совјету је 1811. године постао попечитељ правде и врховни вилајетски судија.
Био је један од првих српских старешина који су се предали Турцима када су видели напредовање османске војске из Босне. После пропасти Првог српског устанка бежи у Срем, а по почетку Другог српског устанка, враћа се у Србију и придружује се устаницима.
Године 1819. одлази у Цариград као члан српске делегације, где ће провести наредних 7 година. Године 1828. по повратку из Цариграда, постављен је за председника Београдског суда на 6 месеци.
Године 1833. Кнез Милош га пензионише уз државну пензију. Умире у Шапцу 5. јануара 1837. године и сахрањен је у црквеној порти.
View this post on Instagram
ПИШЕ: Историја Србије